Zástupci projektového týmu se v říjnu vydali do městských částí Všebořice a Neštěmice v Ústí nad Labem a do Lípy u Havlíčkova Brodu, aby zde založili nové extenzivní štěrkové záhony, jejichž hlavní komponentou jsou trvalky a cibuloviny. Druhy jsou vybrány tak, aby snášeli extrémní podmínky jako třeba mírné zasolení při údržbě silnic. Extenzivní záhony vyžadují minimum péče. Byly zality ihned po výsadbě a není nutné je již dále zalévat. Maximálně pokud budou v létě hodně velká sucha, může se kytkám přilepšit trochou vody, ale není to podmínkou. K lepšímu hospodaření s vodou slouží vrstva štěrku (cca 5 cm), která zčásti brání výparu a tedy vysychání a částečně zabraňuje vzcházení plevele, tudíž není nutné záhony plít.
Záhon je koncipován tak, aby kvetl celoročně a byl esteticky atraktivní i v zimě suchými lodyhami. Sušina se tedy odstraňuje velmi brzy na jaře před rozkvětem prvních cibulovin. Stačí křovinořezem posekat a biomasu odvézt ze záhonu pryč – to je prakticky jediná péče. Krásu záhonu mohou zájemci hodnotit ale až po nějaké době. Po výsadbě nevypadají záhony moc vábně, většina kytek je překryta štěrkem. To jim ovšem nevadí, štěrkem prorostou, důležité je, aby došlo k zakořenění. K plnému zapojení záhonu dojde až po několika letech (cca 3). Zhruba kolem deseti let se může kompozice začít rozpadat, to je ale přirozený jev a neexistuje umělé společenstvo druhů, které by bylo stabilní a nevyvíjelo se v čase. Poté, co záhon vykazuje takové známky, a je stále žádoucí jej zachovat, je vhodný zásah zahradníka (protrhání dominant a podpora konkurenčně slabších druhů).
Máte-li zájem sledovat vývoj záhonů v čase, zajděte se podívat do Všebořic či Neštěmic v Ústí nad Labem, nebo si udělejte výlet do Lípy u Havlíčkova Brodu.