Vznikají další bezpečné záhony

Jeden z partnerů projektu, VÚKOZ, v roce 2023 realizoval hned několik výsadeb alternativních "bezpečných" druhů na záhony ve městech. Při těchto výsadbách byly ověřovány vlastnosti a možnosti využití alternativních „bezpečných druhů“ rostlin. Bylo navrženo několik kombinací (směsí) trvalek se zakomponovanými alternativními druhy. Společně se SZÚZ byla realizována demonstrační výsadba v Mělníku (Zahradnická akademie) za použití jedné z těchto trvalkových směsí. Ta byla rovněž použita při demonstračních výsadbách v Brně a Ostravě.

Další čtyři vytvořené kombinace (směsi) byly použity při demonstračních výsadbách realizovaných VÚKOZ, z toho jedna v obci Klokočná (komunitní výsadba ve spolupráci s místními obyvateli) a tři na experimentálních záhonech v Dendrologické zahradě v Průhonicích.

Ve všech případech se jednalo o extenzivní trvalkové výsadby do lože tvořeného štěrkem, pískem nebo strukturálním substrátem, v nichž jsou jednotlivé druhy rostlin rozděleny do skupin podle funkce ve společenstvu (solitérní, skupinové, vtroušené, pokryvné a cibuloviny). Záhony, resp. konkrétní kombinace rostlin byly navrženy tak, aby se minimalizovala péče o ně (minerální vrstva snižuje vysychání a prorůstání plevelů). Do směsí byly použity nejen perspektivní alternativní („bezpečné“) druhy trvalek, ale druhy zároveň tolerantní k suchu a podporující opylovatele.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.